Home Kys Frøen
Kys Frøen
kys_froen_logo
kys_froen_rummet

”Kys Frøen” er nu åben for sæsonen 2010. Vi har i vinterens løb fået nyt tag på bygningen og installeret et par tagvinduer, så der nu er ovenlys i lokalet, som gør det mere lyst og indbydende.   

Den første sæson var spændende og meget lærerig. De erfaringer som vi har fået, vil vi bruge til at gør ”Kys Frøen” endnu bedre. Det var desværre også først sidst på sæsonen at den tilknyttede bålhytte blev færdig. Til gengæld er den blevet rigtig flot, og vi håber rigtig mange familier vil få nogle gode oplevelser omkring bålet og med f.eks at bage pizza i de nye brændefyrede ovne. Pizza med Karl Johan svampe – mums.

Inden længe håber vi at kunne lægge en beskrivelse af de 10 aktiviteter som du kan vælge på stedet ud her på hjemmesiden, men i overskriftsform så er der flg. muligheder:

"Spis din grøftkant", Mad over bål", "Fiskeri som da farfar var dreng" (lav din egen fiskestang og fisk), "Insekter", "Vandløbet og vandhulets smådyr", "Galler", "Svampe", "leg med Energi", "Find vej" og "Teambuliding med et smil" (et lille samarbejdsløb for hele familien")

Praktiske oplysninger:

"Kys Frøen" har åbnet hverdag indtil slutningen af uge 42 fra kl. 10.00 til 18.00. 

Pris:  10 kroner for børn, 20 kroner for voksne. Hertil kan komme forbrug af. f.eks mel og æg, eller materialle til at bygge en fiskestang, hvis du/I vil have den med hjem.

Vi ønsker jer rigtig god fornøjelse og hjertelig velkommen.


Trente Mølle

kys_froen_orientering

kys_froen_mikroskob